موضوع پدافند غیرعامل در جهان هستی از قدمتی به اندازه تاریخ زندگی انسان برخوردار است. انسان‌های اولیه برای در امان ماندن از خطر تهاجم حیوانات و تهدیدات پیرامونی خود به غارها و بالای درختان و دیگر مأمن های طبیعی پناه می بردند ، با متمدن شدن تدریجی جوامع بشری و شکل گیری زندگی شهری، احساس نیاز به امنیت بیشتر گردید و جوامع شهری برای ایجاد امنیت و حفاظت شهر از تهاجم دشمنان، اقدام به ساخت و احداث دژها، قلعه، حصار، خندق، دیوارها و موانع دفاعی در پیرامون شهرها نمودند.

در این راستا در طول تاریخ بشری، تسلیحات تهاجمی و به تبع آن اقدامات دفاعی نیز شاهد تغییر و تحول چشمگیری بوده و این پیشرفت و فناوری کماکان ادامه یافته و فرآیند و روندی اجتناب ناپذیر به خود گرفته است. در طول چند هزار سال تاریخ تمدن بشری صرفاً 286 سال بدون جنگ و خونریزی بوده و کشورهای استعمارگر و قدرتمند به بهانه‌های مختلف موجب بروز جنگ‌ها، تخریب و غارت زیرساخت‌های تولیدی ، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، دفاعی و کشتار و آواره شدن انسان‌های بیشماری گردیده‌اند به‌طوری‌که تنها در طول 45سال از سال 1945 تا 1990 میلادی فقط 3 هفته بدون جنگ و خونریزی بوده است. گفتنی است که در دو دهه گذشته ده جنگ عمده در پیرامون حریم سرزمینی کشور ما از جمله جنگ اول و دوم خلیج فارس (1991 و 2003) جنگ 79 روزه یوگسلاوی (1999)، جنگ تحمیلی 8 ساله ایران و عراق، جنگ افغانستان (2003)، جنگ 33 روزه، لبنان و جنگ‌های 22 روزه، 8 روزه و 50 روزه اخیر رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم و قهرمان غزه، جنگ تروریستی گروه‌های تکفیری داعش علیه دو کشور سوریه در (4 ساله اخیر) و عراق در سال (2014) و جنگ یمن در سال جاری اتفاق افتاده و کماکان ادامه دارد و با شکل‌دهی مرموزانه و فریبکارانه گروه ائتلاف به رهبری آمریکا و کشورهای مرتجع منطقه به بهانه مقابله با تروریست، ماهیت پیچیده‌تری را به خود گرفته است.

درمجموع باتوجه‌به اجتناب‌ناپذیر بودن جنگ‌ها به عنوان یک پدیده اجتماعی پایدار، وقوع جنگ‌ها و منازعات دیگری در جهان اسلام براساس مطامع و اهداف استعمارگرانه و هژمونی سلطه گرایانه بلوک غرب دور از انتظار نبوده و بسیار محتمل می باشد، ضمن آنکه هیچ نشانه‌ای نیز از پایان قریب‌الوقوع جنگ‌ها و مناقشات و درگیری‌های مسلحانه و سایر تهدیدات در قرن حاضر دیده نمی شود.

دشمنان قسم‌خورده جمهوری اسلامی ایران با وجود ناکامی‌های پی‌درپی خود هیچگاه دست از کینه‌ورزی و عداوت برنداشته و هدفی جز نابودی حاکمیت، استقلال، کیان و هویت ایرانی اسلامی را ندارند. وظیفه خطیر و حیاتی ما در دنیای پر چالش مملو از منازعات و مناقشات، مصون‌سازی کشور از طریق بالا بردن قدرت بازدارندگی، ارتقاء پایداری و آستانه مقاومت ملی، مصون‌سازی و کاهش آسیب‌پذیری زیرساخت‌های (حیاتی، حساس و مهم) و تسهیل مدیریت بحران در برابر تهدیدات متنوع فراروی پیرامونی و فضای سرزمینی نظام جمهوری اسلامی ایران می‌باشد، اقدامات پدافند غیرعامل در این راستا نقش و جایگاهی حیاتی را در حفظ زیرساخت‌ها و امنیت ملی کشور ایفا نموده و به عهده دارد.